První vodíkové auto prodávané v ČR koupil Cylinders Holding 20. 8. 2021

První vodíkové auto prodávané v ČR koupil Cylinders Holding

Toyotu Mirai s pořadovým číslem jedna, tedy vůbec první vozidlo na vodík, které se prodalo jako běžný sériový vůz v České republice,  koupila skupina Cylinders Holding. Vůz bude sloužit nejen generálnímu řediteli Janu Světlíkovi, který je velkým propagátorem vodíkových technologií, ale stane se součástí vzdělávacích projektů a marketingu vodíku.

Auto, jehož jedinou emisí do okolí je čistá voda, už se objevilo v Ostravě. Cylinders Holding jej včera (19. 8.) představil ve spolupráci s Dolními Vítkovicemi a zastoupením Toyoty ve Velkém světě techniky, kde si jej do 25. srpna mohou prohlédnout i běžní návštěvníci. „Pro prosazení vodíkových technologií je naprosto klíčové, aby si lidé uvědomili, kde všude jim vodík už teď slouží, a aby se ho nebáli. K tomu je jedinečná osobní zkušenost. Popularizace vodíku bude v první fázi to nejdůležitější, co musíme zvládnout,“ vysvětlil generální ředitel Cylinders Holding Jan Světlík.

Společnost se podílí na vizi vodíkové čtvrti, kterou chce vybudovat společně s Vítkovicemi, a.s. a dalšími firmami, jako jsou například právě automobilky přicházející na trh s vodíkovými modely. Hydrogen District má zhruba během dvou desetiletí vyrůst na více než 100 hektarech rekultivované haldy v Ostravě – Hrabůvce. Kromě technologických firem, výzkumných zázemí a alternativních energetických zdrojů pojme i bydlení, komerční zóny a volnočasová sportoviště.

Zatímco H2 District je hudbou budoucnosti, vodíkové vzdělávání začne v Ostravě už letos na podzim.  V Dolních Vítkovicích budou probíhat vzdělávací cykly určené odborné i laické veřejnosti, firmám a institucím, které se budou s vodíkovými technologiemi stále častěji setkávat, a také středoškolákům. Toyota Mirai č. 1 v tom má být neocenitelným pomocníkem.

Naváže také vodíková plnička, kterou vybudují  Vítkovice, a.s. ve spolupráci s Cylinders Holding jako dodavatelem skladovacích systémů vodíku v průmyslové části Dolních Vítkovic. „Bude mít zase dvojí úkol. Fakticky sloužit svému účelu a být ukázkovou technologií pro veřejnost,“ vysvětlil Světlík.

V České republice odstartoval prodej prvního osobního automobilu na vodíkové palivové články letos v dubnu. Aktuální model Toyota Mirai je druhou generací vodíkového elektromobilu. Má dojezd 650 kilometrů a  natankování nezabere více než pět minut. Tankování plynného vodíku funguje prostřednictvím plnícího ventilu pod tlakem 700 barů. Čistý vodík z nádrží se za provozu slučuje s kyslíkem nasávaným kompresory v přední části vozu a k finální reakci pak dochází v palivovém článku pod kapotou vozu. Takto vzniklá elektrická energie pohání elektrický motor a jako jediný odpad této reakce je čistá voda.

„Toyota Mirai druhé generace v mnoha ohledech předbíhá dobu a přináší unikátní technologie. Jsme nadšení, že stojíme u začátku vodíkové éry v České republice," komentoval generální ředitel Toyota a Lexus ČR Martin Peleška. Toyota Mirai je standardním autem, Cylinders Holding ji proto bude využívat jako vlajkovou loď flotily svých firemních vozidel.

Cylinders Holding a.s.
Members of the Cylinders Holding a.s.
© ARSYLINE 2022
Warning
Close
Online meeting

By submitting the form, you agree to the privacy policy.

Close